Sieć Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej

RODMturysta – Zamki województwa łódzkiego

Zamek Królewski w Łęczycy

Zamek jest obecnie siedzibą muzeum łęczyckiego. Został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1357-1365. W zamku gościli Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt III Waza.

Co roku w sierpniu odbywa się Międzynarodowy Turniej Rycerski, który ściąga z całej Polski i krajów Europy bractwa rycerskie i miłośników militariów średniowiecznych.

Z zamkiem w Łęczycy wiąże się legenda o diable Borucie, zamieszkującym podziemia łęczyckiej wartowni. Jedna z legend mówi, że Boruta to szlachcic, który za czasów Kazimierza Wielkiego osiedlił się na zamku w nagrodę za pomoc królowi. W wyniku niedotrzymania złożonych obietnic późniejszym władcom Mazowsza został uwięziony w podziemiach warowni, gdzie pilnuje skarbu.

Źródła:

  1. https://www.muzeumleczyca.pl/
  2. http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/3273342
  3. https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g2427514-d8662832-Reviews-Muzeum_na_Zamku_w_Leczyca-Leczyca_Lodz_Province_Central_Poland.html

Zamek w Bąkowej Górze

Zamek wzniesiony na Bąkowej Górze był murem obronnym. Powstał w połowie XV wieku.

Powstał jako siedziba rodu Bąków, najbliższych w otoczeniu króla Władysława Jagiełły. Do XVII wieku zamek był użytkowany, kiedy to opustoszał i popadł w ruinę. Po rodzie Bąków zamek przejął ród Bobrownickich, a później Małachowskich. Ostatni gospodarze, w latach 1770-1780 wznieśli u stóp zamku barkowy dwór, który słynął z hucznych, mocno zakrapianych biesiad.

Obecnie zamek to ruina z grubymi kamiennymi murami, które wznoszą się na wysokości kilku metrów.

Ruiny dostępne są dla zwiedzających cały rok, po wcześniejszym uiszczeniu opłaty.

Źródła:

  1. http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/1053
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_B%C4%85kowej_G%C3%B3rze
  3. https://mynaszlaku.pl/dwor-obronny-w-bakowej-gorze-dojazd-i-zwiedzanie/

Zamek w Inowłodzu

Zamek powstał w XIV wieku i został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Znajduje się w dolinie rzeki Pilicy we wsi Inowłódz.

Pierwsza wzmianka pojawia się już w XIV wieku w Kronice Janka z Czarnkowa. Powstanie zamku datuje się na lata 1356-1366. Funkcją zamku była ochrona komory celnej znajdującej się na brodzie pilickim leżącym na szlaku handlowym biegnącym ze Lwowa przez Sandomierz do Torunia. Obok zamku w Łęczycy był jednym z dwóch zamków królewskich znajdujących się na terenie ziemi łęczyckiej.

Od potopu szwedzkiego zamek został zniszczony i nie był rekonstruowany przez blisko 300 lat. W wieku XIX dokonano rozbiórki murów oraz budynków zamkowych. W okresie PRL przygotowano pierwsze plany, które miały na celu odbudowę zamku w formie ruiny trwałej. Od roku 2007 ruiny zamku zostały objęte planami rekonstrukcji. Na terenie zamku znajduje się gminny dom kultury oraz biblioteka.

Zamek jest dostępny dla zwiedzających.

Źródła:

  1. http://www.gckinowlodz.naszgok.pl/zwiedzanie-zamku/historia-zamku-w-inowlodzu
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Inow%C5%82odzu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP Instytut Spraw Obywatelskich

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych