RODMturysta – Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki

Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
Park został utworzony 14 września 1989 roku. Jego powierzchnia wynosi 25 330 ha. Przedmiotem ochrony jest krajobraz naturalnych dolin rzecznych Warty i jej lewobrzeżnego dopływu Oleśnicy, znajdujących się na terenie powiatu wieluńskiego, a także Widawki, Grabi, Niecieczy i Wierznicy z licznymi meandrami i starorzeczami. Park położony jest w województwie łódzkim, na pograniczu powiatów: łaskiego, wieluńskiego, zduńskowolskiego, sieradzkiego i bełchatowskiego, w obrębie gmin Widawa, Konopnica, Burzenin, Zapolice, Sieradz, Ostrówek, Zduńska Wola, Rusiec i Sędziejowice.
W międzyrzeczu Warty i Widawki występują wyłącznie wsie. Centra cywilizacyjne tworzą Widawa, Burzenin i Konopnica.
Widawa
Dawniej miasto, a dziś wieś. Siedziba gminy Widawa. Wieś zapisała się na kartach historii. Prawa miejskie otrzymała w roku 1388 z rąk króla Władysława Jagiełły, a utraciła w 1870 roku. Przed laty Widawa była uznawana za najznamienitsze miasto w województwie sieradzkim, w którym mieściła się Akademia Widawska ściśle powiązana z Akademią Krakowską.
Do Widawy warto udać się w poniedziałek, a to ze względu na odbywający się targ. A przy okazji można odwiedzić najważniejsze zabytki w gminie Widawa:
Kościół św. Marcina w Widawie pierwotnie gotycki, a po spaleniu w 1802 roku odbudowany w 1846 roku
Kaplicę Św. Rocha na cmentarzu w Widawie
Barokowy Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Widawie z 1638 roku i klasztor pobernardyński, w którego części mieści się muzeum parafialne, liczące 170 eksponatów o tematyce sakralnej
Dworek szlachecki rodziny Nekanda-Trepków w Rychłocicach
Ród rozsławił żyjący w XVI wieku Walerian, autor „Liber Chamorum” zawierającej spis plebejuszy, którzy nielegalnie dostali się do stanu szlacheckiego. Obok dworu w Rychłocicach mieści się niewielki drewniany kościół kryty gontem. Historia rodu Nekanda-Trepka łączy się z Italią.
Rychłocice. Założenie dworsko-parkowe Trepków z pocz. XIX w. (fot. Renata Leśniak-Kordzińska)
Konopnica
W Konopnicy znajduje się wczesnobarokowy kościół św. Rocha, którego wieża widoczna jest ze znacznej odległości. W Konopnicy znajduje się również neogotycki dworek użytkowany przez Politechnikę Łódzką. Swój status miejscowości „letniskowej” Konopnica zyskała dzięki bardzo ładnej plaży nad Wartą oraz pięknych lasów ciągnących się w kierunku Rychłocic i Niechmirowa. Przy trasie prowadzącej do Osjakowa warto znaleźć uliczkę o nazwie Zamkowa. Prowadzi ona w kierunku grodziska usytuowanego nad urwistym brzegiem Warty.
Burzenin
Burzenin podobnie jak Widawa uzyskał i utracił prawa miejskie. Obecnie jest wsią letniskową położoną na brzegu Warty. Jedynym zabytkiem, jaki przetrwał w Burzeninie do dziś, jest barokowy kościół św. Stanisława i św. Wojciecha.
Zabytki na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki
Strońsko
Kościół pod wezwaniem św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic;
Bunkry z 1939 roku;
We wrześniu warto odwiedzić Strońsko/Beleń na inscenizację bitwy pod Beleniem z czasów II wojny światowej;
Bunkry z czasów II wojny światowej w lasach między Grabnem a Widawą;
Cmentarz wojskowy z I wojny światowej na trasie Łask-Widawa;
„Wapienniki”, czyli piece do wypalania wapna. Największy znajduje się przy drodze Brzyków-Siemiechów.
Źródła fotografii: