SIEĆ RODM

W REGIONIE

Łódź żydowska po 1945 roku. Wykład Anny Ciarkowskiej

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza 3 grudnia o godzinie 18.00  na wykład Anny Ciarkowskiej "Łódź żydowska po 1945 roku".

Miejsce i czas; Centrum Dialogi im. Marka Edelmana w Łodzi,  Wojska Polskiego 83

 

Nie tylko wielbłądy. Opowieści z Jedwabnego Szlaku Rowerem

Klub podróżników Keja zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze 29 listopada o godzinie 18.30 (miejsce Keja Pub, ul. Kopernika 46 Łódź). 

 

Łódzki wieczór podróżniczy

Klub Podróżników Keja oraz wolontariusze największego łódzkiego festiwalu zapraszają na pierwszy: ŁÓDZKI WIECZÓR PODRÓŻNICZY. Data i czas: 18 listopada o godzinie 15:15-21:30 (miejsce Keja Pub, ul. Kopernika 46 Łódź). 

 

Listopadowe spotkanie Klubu Podróżników w ŁDK

5 listopada 2018 r. odbędzie się prelekcja Przemysława Gołembowskiego "Karaiby" Start: godz. 18:00, Miejsce: sala 221, Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18.

 

Korea Północna - zagrożenia ze strony Pjongjangu

Jaka przyszłość czeka zatem Półwysep Koreański?? Czy w niedługim czasie prawdopodobne jest ograniczenie nuklearnych zapędów Pjongjangu i w szerszej perspektywie integracja Północy z Południem?? Na te pytania 25 października odpowie ekspert od spraw koreańskich dr Nicolas Levi! Miejsce: Z Innej beczki, Moniuszki 6 Łódź, godz. 18-20.  

 

W dziczy świata: Podróże Maćka Hawrylaka

Spotkanie podróżnicze w Klubie Podróżników Keja. MACIEJ HAWRYLAK: "W DZICZY ŚWIATA- PODRÓŻE MACIEJA HAWRYLAKA"+ promocja książki: "Ciekawość następnego dnia". Miejsce: 2 października godz. 19.00, Keja Pub, Łódż, Szczegóły: https://web.facebook.com/events/1915822785387952/

 

Łódź niepodległa: cykl wykładów

W ramach cyklu wykładów "Łódź niepodległa" Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza na wykład pt. "Łódzkie drogi do niepodległosci", który poprowadzi prof. Jarosław Kita. Data 09.10.2018 w godzinach: 18:00 - 20:00. Szczegóły: https://www.centrumdialogu.com/kontakt/o-nas/dzialalnosc/kalendarz/g-1-4c3as633jamhf3nd1r5a1rpt66_201810091600

 

Klub Podróżników - "Wietnam. Od północy na południe"

24 września 2018 roku o godz. 18:00 w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury odbędzie się spotkanie prowadzone przez Elżbietę Dworak pt. "WIETNAM. Od północy na południe". Szczegóły: http://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/wietnam-i-klub-podroznikow-r4250.

 

Spotkanie podróżnize "4000 km w Kanadzie"

Klub Podróżników Keja zaprasza na spotkanie podróżnicze pt. ""4000 km w Kanadzie". Miejsce Keja Pub, 27 września godzina 18.30. Szczegóły wydarzenia: https://web.facebook.com/events/2165431310398516/. 

 

Spotkanie podróżnicze "W rytmie latino"

Klub Podróżników Keja zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze  25 WRZEŚNIA godz.19:00 WSTĘP: 5 zł KEJA PUB ul. Kopernika 46 MICHAŁ ADAMUS: "W RYTMIE LATINO".

Spotkania z Martą Madejską

Kaięgarnia arttravel.pl zaprasza  na spotkanie z Martą Madejską, autorką książki: "Aleja Włókniarek". Spotkanie odbędzie się 19 września, o godzinie 17:00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D od ulicy Piotrkowskiej 282). 

 

Marzec 1968 -  Łódź 2018

Inauguracja wydarzeń związanych z 50. rocznicą Marca 1968, w ramach których odbędzie się otwarcie wystaw: "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" i "Marzec '68. Konteksty", wykład i dyskusje panelowe. Centrum Dialogu im. M. Edelmana od 8.08.2018. Szczegóły: https://uml.lodz.pl/kalendarz/wydarzenie/marzec-1968-lodz-2018-wystawy-dyskusje-wyklady-id18602/2018/10/1/.

 

IV KONKURS KRASOMÓWCZY JĘZYKA JAPOŃSKIEGO

W niedzielę 10 czerwca 2018 roku w godzinach 10.30 - 17.00 w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi odbędzie się finałowe spotkanie IV Konkursu Krasomówczego Języka Japońskiego zorganizowane przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu Umedy w Łodzi.  W konkursie weźmie udział 50 uczestników. Będą to osoby z lektoratu języka japońskiego prowadzonego przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii, z Politechniki Łódzkiej, II LO w Łodzi, z Uniwersytetu Łódzkiego, z Zakładu Azji Wschodniej oraz osoby uczące się języka japońskiego prywatnie.  Szcezgóły:  http://www.maie.lodz.pl/pl/aktualnosci/iv-konkurs-krasomowczy-jezyka-japonskiego/ . 

 

 

Klub Podróżników: Korea Południowa - Seul i okolice

Spotkanie odbędzie się 18 czerwca, o godzinie 18:00 w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury. Szczegóły http://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/korea-poludniowa-seul-i-okolice-r4171 . 

 

ISLANDIA, SZKOCJA I SZWECJA- NA SPORTOWO CZY TURYSTYCZNIE?

Klub Podróżników Keja zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze: 29 MAJA, godz.19:00 WSTĘP: 8 zł KEJA PUB ul. Kopernika 46 RAFAŁ BAUER:

„ISLANDIA, SZKOCJA I SZWECJA- NA SPORTOWO CZY TURYSTYCZNIE?”. 

  

Holandia - Na przekór stereotypom

 

Klub Podróżników organizuje spotkanie, w którym udowodni, że Holandia posiada różne oblicza. 
Prelekcja Janusza Łyskawy pt." Holandia - Na przekór stereotypom" odbędzie się już 28 maja  o godz.18:00 w sali 221.  Szczegóły: http://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/klub-podroznikow-maj-r4150

 

 

Klub Podróżników Keja: „ Czarnobyl i Fukushima”

Klub Podróżników Keja zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze: 8 MAJA, godz.19:00

OMASZ ILNICKI: "CZARNOBYL I FUKUSHIMA"

Czarnobyl:

Tomasz Ilnicki, zainteresowany tematyką nuklearnych katastrof, odwiedził strefę wykluczenia w Czarnobylu dziesięciokrotnie. Tzw. Strefa to inny świat, w którym reguły wyznaczane są przez przyrodę oraz specyficzną grupę ludzi opłacanych przez tajemniczych mocodawców. Natura pochłonęła tę krainę-widmo w stopniu tak głębokim, że jej eksploracja to nie lada wyzwanie. W tym pozornym chaosie funkcjonują obok siebie różnorakie zwierzęta oraz mroczne budowle z burzliwą przeszłością. 

Wyprawy zaowocowały wykonaniem tysięcy zdjęć tego niezwykłego obszaru oraz pozyskaniem niezwykle ciekawych informacji dotyczących historii tego miejsca oraz sposobów jego aktualnego funkcjonowania. Wbrew pozorom osławiony Czarnobyl jest jedynie bazą wypadową do miejsc naprawdę niezwykłych i poruszających. Wiele z nich stanowi po dziś dzień świadectwo ludzkiej krzywdy.


Fukushima:

Fukushima to miejsce jednej z największych tragedii w historii Japonii. Dwa jednoczesne kataklizmy naturalne zniszczyły nie tylko duży fragment tego niezwykłego kraju, ale przede wszystkim pochłonęły tysiące ofiar. Ponadto, w wyniku błędu człowieka, ogromne połacie terenu zostały skażone promieniowaniem. Dopełniło to ogromu zniszczeń powstałych na skutek trzęsienia ziemi i tsunami.

Jest jeszcze inny wymiar tej traumy. Katastrofa zdruzgotała bowiem podstawy wartości społecznych japońskiego narodu. Honor, od zawsze kojarzony z mieszkańcami Japonii, okazał się jedynie pustym hasłem ideologicznym służącym maskowaniu chciwości. Japończycy do dziś nie potrafią podnieść się po tak potężnym ciosie.

Tomasz Ilnicki - urodzony w Wałczu, 33 lata. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, nauczyciel wychowania fizycznego, podróżnik, mól książkowy, pasjonat historii, sportu oraz gier wideo.

 

Kino  bułgarskie -  spotkanie z reżyserką Swetłą Cocorkową

26 kwietnia o godz. 18 zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Pragnienie” Swetli Cocorkowej.   Trwa okres bułgarskiej rezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Bułgarski Instytut Kultury pragnie przy tej okazji przybliżyć łodzianom kulturę swojego kraju. „Pragnienie” zauważono na wielu festiwalach filmowych, między innymi w Hamburgu, Zurychu czy Mińsku. Polską premierę miał na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie został nominowany w konkursie 1-2. Film opowiada historię mieszkającej na wzgórzu rodziny, która zmaga się z problemem dostępu do wody i zwraca się o pomoc do specjalistów. Pojawienie się ekipy spowoduje, że rutynowe dotychczas życie rodziny legnie w gruzach i uwolni od dawna skrywane pragnienia. Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką. wstęp wolny, 

Muzeum Kinematografii Łódź, ul. Plac Zwycięstwa 1, godz. 18.00, szczegóły: http://kinomuzeum.pl/?p=371618 

 

Klub Podróżników ŁDK HISZPANIA. Gaudi-Barcelona

Spotkanie odbędzie się 30 IV, o godzinie 18.00 w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury. Wstęp wolny!

Klub Podróżników powstał w 2007 roku z inicjatywy Marka Grzejszczaka. Od tego czasu przyciąga na swoje comiesięczne spotkania wielu łodzian w bardzo różnym wieku, zainteresowanych podróżami. Zasadniczym celem Klubu jest przybliżanie krajów całego świata w przystępny sposób, z uwzględnieniem historii, warunków geograficznych i ekonomicznych oraz walorów turystycznych. Wszystkie spotkania prowadzą starannie dobrani, znakomici podróżnicy. Podają nie tylko informacje na temat danego kraju, ale także barwnie opisują swoje podróżnicze przygody i doświadczenia zgromadzone podczas podróży oraz prezentują zdjęcia, filmy czy pamiątki z wypraw.Wiele spotkań uatrakcyjnianych jest przez występy artystyczne i degustacje potraw charakterystycznych dla omawianego kraju. Szczegóły: http://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/hiszpania.-klub-podroznikow-r4122 

 

 

 

 

XII Dni Japońskie na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Serdenie zapraszamy na XII Dni Japońskie organizowane na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym  w dniach 21-22 kwietnia 2018 ORGANIZOWANE PRZEZ KLUB YAKUMO-GOTO  ORAZ WYDZIAŁ EKONOMICZNO-SOCJOLOGICZNY UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO Łódź, ul. Rewolucji 1905 r. 39/41 (wstęp wolny) miejsce - Aula T1. Szczegóły na stronie: http://www.eksoc.uni.lodz.pl/xii-dni-japonskie/ 

 

 

„Kolumbia – Viva Colombia"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie  Klubu Podróżników 26 marca , podczas którego odbędzie się prelekcja Piotra Strzeżysza pt.: Kolumbia – Viva Colombia.  Spotkanie odbędzie się 26 marca , o godz. 18, w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury. Klub Podróżników powstał w 2007 roku z inicjatywy Marka Grzejszczaka. Od tego czasu przyciąga na swoje comiesięczne spotkania wielu łodzian w bardzo różnym wieku, zainteresowanych podróżami. Zasadniczym celem Klubu jest przybliżanie krajów całego świata w przystępny sposób, z uwzględnieniem historii, warunków geograficznych i ekonomicznych oraz walorów turystycznych. Wszystkie spotkania prowadzą starannie dobrani, znakomici podróżnicy. Podają nie tylko informacje na temat danego kraju, ale także barwnie opisują swoje podróżnicze przygody i doświadczenia zgromadzone podczas podróży oraz prezentują zdjęcia, filmy czy pamiątki z wypraw.Wiele spotkań uatrakcyjnianych jest przez występy artystyczne i degustacje potraw charakterystycznych dla omawianego kraju. Szczegóły na stronie: http://www.plasterlodzki.pl/dodanie-zdarzenia/details/240353

 

„Jedwabny szlak. Śladem Marco  Polo"

Klub Podróżników Keja zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze pt. "Jedwabny szlak. Śladem Marco Polo".   Termin: 20 marca  godzina 19.00, ul. Kopernika 46 (Keja Pub). Szczegóły na stronie: http://www.plasterlodzki.pl/dodanie-zdarzenia/details/240015

 

„Życie polityczne w Łodzi w II Rzeczypospolitej"

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza na spotkanie z prof. Przemysław Waingertner (UŁ)  poświęcone życiu politycznemu w Łodzi w II Rzeczypospolitej. Spotkanie odbędzie się 13 marca w godz. 18.00-20.00. Szczegóły na stronie: https://www.centrumdialogu.com/o-nas/dzialalnosc/kalendarz/g-1-2uosjtqo6f7diaqv2rtp0n2u0h_201803131700 

 

O miastotwórczej roli kultury żydowskiej

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Hanzl  pt. O miastotwórczej roli kultury żydowskiej, które odbędzie się 19 lutego o godz. 18.00-20.00. Szczegółóy na stronie: https://www.centrumdialogu.com/o-nas/dzialalnosc/kalendarz/g-1-4nm2hruj3rdat105ivqc0f3sji_201802191700 

 

 

Chile - wyprawa w nieznane 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie  Klubu Podróżników 26 lutego, podczas którego odbędzie się prelekcja Konrada Cichani pt.: Chile - wyprawa w nieznane. Spotkanie odbędzie się 26 II, o godz. 18, w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury. Wstęp wolny. Klub Podróżników powstał w 2007 roku z inicjatywy Marka Grzejszczaka. Od tego czasu przyciąga na swoje comiesięczne spotkania wielu łodzian w bardzo różnym wieku, zainteresowanych podróżami. Zasadniczym celem Klubu jest przybliżanie krajów całego świata w przystępny sposób, z uwzględnieniem historii, warunków geograficznych i ekonomicznych oraz walorów turystycznych. Wszystkie spotkania prowadzą starannie dobrani, znakomici podróżnicy. Podają nie tylko informacje na temat danego kraju, ale także barwnie opisują swoje podróżnicze przygody i doświadczenia zgromadzone podczas podróży oraz prezentują zdjęcia, filmy czy pamiątki z wypraw.Wiele spotkań uatrakcyjnianych jest przez występy artystyczne i degustacje potraw charakterystycznych dla omawianego kraju. Szczegóły na stronie: http://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/chile-wyprawa-w-nieznane-r4054 

 

 

Spotkanie Klubu Podróżników Keja - "Hajer jedzie: Kambodża, jakiej nie znacie"

Zapraszamy na spotkanie, którego mocno reklamować nie trzeba, bo któż nie zna Hajera, emerytowanego górnika, który po wypadku na kopalni postanowił nie poddawać się, i ruszył na rowerze w Świat. Zwiedził większość Azji, był także w Afryce i Ameryce Południowej. Jest autorem książek:  "Hajer jedzie do Dalajlamy"; "Z Hajerem do Dalajlamy"; "Hajer jedzie do Soczi";  "Hajer na Andyjskim szlaku". Tym razem usłyszymy opowieść o podróży Hajera po Kambodży. Termin: 20 lutego godzina 19.00, ul. Kopernika 46 (Keja Pub). Szczegóły na stronie: http://www.plasterlodzki.pl/dodanie-zdarzenia/details/235722-klub-podronikow-keja 

 

 

Z miasta Łodzi // Movies from Łódź in English

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na przegląd niezapomnianych filmów z Łodzi, organizowany wspólnie z  Biurem Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego. W szczególności do udziału zachęcamy studentów zagranicznych i wszystkie inne osoby anglojęzyczne, które w Łodzi są od niedawna i dopiero poznają nasze miasto. Termin: 25 stycznia godzina 18.00,  ul. Wojska Polskiego 83 (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi).  Szczegóły na stronie: https://www.centrumdialogu.com/o-nas/dzialalnosc/kalendarz/g-1-53v1a6pt81aqtc2rqtbib90tsc_201801251700 

 

Inauguracja Centrum Innowacji Społecznych

9. stycznia w Pałacu Biedermanna w Łodzi zostanie oficjalnie zainaugurowana działalność Centrum Innowacji Społecznych. Centrum  zajmować się będzie zarówno działalnością badawczą jak i projektami wdrożeniowymi w szeroko rozumianym obszarze innowacyjności i włączenia społecznego. Szczegóły na stronie: https://www.tulodz.com/files/Agenda_event_901_final_1.pdf 

 

 

Spotkanie podróżnicze  „Beztroski świat między pustynią a Morzem Arabskim - Oman"

Sylwia Nowak i Łukasz Rogowski opowiedzą o swojej dwumiesięcznej podróży przez Oman i przybliżą kulturę arabską. Termin: 9 stycznia 2018, ul. Kopernika 46 (Keja Pub)

 

 

Spotkanie z Pawłem Michalskim

Łódzki Klub Wysokogórski zaprasza na spotkanie z Pawłem Michalskim, zdobywcą najwyższych szczytów świata. Paweł Michalski  co roku odwiedza góry najwyższe i tym razem opowie nam o tegorocznej wyprawie na Makalu. Termin: 14 grudnia 2017 ul. Stefanowskiego 19 (Łódzki Klub Wysokogórski). 

 

 

 Spotkanie z konsulem USA

Wydział Filologiczny UŁ, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Camp Counselors USA-Poland, partner Departamentu Stanu, zapraszają na spotkanie z panią wicekonsul Karoliną Orton. Spotkanie odbędzie się 13 grudnia (środa) w godz. 12:00 – 13:30 w auli Rady Wydziału Filologicznego UŁ (A5). Szczegóły na stronie:  https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/spotkanie-z-konsulem-usa 

 

 

Spotkanie  „Student podbija świat"

IAESTE Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Łódzkiej zaprasza na spotkanie pt. „Student podbija świat". O swoich przygodach opowiedzą studenci oraz doktoranci, którzy odbyli staż w takich krajach jak Ghana, Szwajcaria czy Brazylia. 12 grudnia o godzinie 18.00, ul. Piotrkowska 29 (Krańcoofka). 

 

Konferencja „25 lat Konstytucji oraz samodzielności państwowej Republiki Czeskiej”

W związku z przypadającą w 2017 r. 25 rocznicą uchwalenia Konstytucji Republiki Czeskiej, która – wraz z  Kartą Podstawowych Praw i Wolności Republiki Czeskiej ­ stworzyła zręby dla funkcjonowania czeskiej państwowości, Katedra Prawa Konstytucyjnego  ma zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję naukową „25 rocznica uchwalenia Konstytucji oraz samodzielności państwowej Republiki Czeskiej”. Konferencja odbędzie się dnia 12 grudnia 2017 r. w Pałacu Bidermana, ul. Franciszkańska 1/3 w Łodzi. Szczegóły na stronie: https://www.wpia.uni.lodz.pl/aktualnosci/konferencje-seminaria-wyklady/miedzynarodowa-konferencja-naukowa-25-lat-konstytucji-oraz-samodzielnosci-panstwowej-republiki-czeskiej.html 

 

Konferencja „REGIONS OF TOMORROW – HOPES & THREATS”

European Regional Science Association – Sekcja Polska (ERSA PL) wraz z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym i Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na interdyscyplinarną Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „REGIONS OF TOMORROW – HOPES & THREATS” i Warsztaty. Wydarzenie jest jednocześnie corocznym spotkaniem naukowym członków ERSA PL. Konferencja i warsztaty odbędą się w dniach 8-9 grudnia 2017 r. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Szczegóły na stronie: http://www.ersa.org.pl/pl/ 

 

 

 38 Dni Kultury Japonii w Łodzi

Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy w Łodzi zaprasza na 38 Dni Kultury Japonii w Łodzi, które odbędą się w dniach 5-9.12.2017 w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, Pl. Wolności 4. Szczegóły na stronie: http://bunka.org.pl/dni-kultury-japonii-2017/ 

 

 

Spotkanie z noblistką Hertą Müller

 

Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Joanna Jabłkowska wraz z kierownikiem Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego prof. Krystyną Pietrych zapraszają na spotkanie z noblistką Hertą Müller. O poetyce pisarki rozmawiać będzie prof. Gudrun Heidemann z Instytutu Filologii Germańskiej UŁ. Spotkanie odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o 13.30 w auli A1 Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173. Organizatorzy zapewniają uczestnikom tłumaczenie symultaniczne. Szczegóły na stronie: http://www.unilodz.eu/aktualnosc/szczegoly/spotkanie-z-noblistka-herta-muller 

 

 

 Wyklad dziekański „Dyplomacja stosowana: teoria i praktyka”

 Wydział Filologiczny UŁ zaprasza na wykład dziekański mec. Adama Piesiewicza (konsul RP w Mediolanie w latach 2000-2004)  pt. „Dyplomacja stosowana: teoria i praktyka”. Wykład odbędzie się 24 listopada (piątek) o godz. 13:30 w auli Rady Wydziału (A5). Szczegóły na stronie: http://news.filolog.uni.lodz.pl/wyklad-dziekanski-mec-adama-piesiewicza/ 

 

 

Konkurs na esej pt. „Wyzwania dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej”

Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim ogłasza konkurs na esej pt: „Wyzwania dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej”. Termin nadsyłania prac: 25 marca 2017 r. Szczegóły na stronie: http://www.unipt.pl/pliki/inne/2016-2017/KonkursEsejBezpieczenstwo/REGULAMIN-KONKURSU.pdf